محافظت از گیتار با تقویت کننده آبنوس | چگونه با استفاده از تقویت کننده آبنوس عمر طولانی به گیتار خود ببخشیم؟

محافظت از گیتار با تقویت کننده آبنوس | چگونه با استفاده از تقویت کننده آبنوس عمر طولانی به گیتار خود ببخشیم؟
محافظت از گیتار یکی از مهمترین وظایفی است که نوازندگان باید به آن توجه داشته باشند. زیرا گیتار مانند هر سازی در طول عمر خود نیاز به نگهداری و محافظت دارد. هرچه بیشتر مراقبت را جدی بگیرید، طول عمر آن افزایش داشته و تا سال ها برایتان کار می کند. اما اگر این موارد را در نظر نگیرید و آن را نادیده بگیرید، قطعا در کوتاه ترین زمان خراب شده و باید به عنوان دکور از آن استفاده کنید. در ادامه مقاله شما را با نکات جالبی در خصوص مراقبت از گیتار آشنا می کنیم.

فرایند محافظت از گیتار با تقویت کننده آبنوس

در مطالب قبلی در خصوص تغییرات دما و آب و هوا صحبت کردیم و گفتیم چقدر رطوبت باعث آسیب رسیدن به گیتار می شود. اما در این قسمت می خواهیم جزئیات بیشتری ارائه دهیم تا مراقب گیتار خود باشید. ابزارهایی هستند که از چوب ساخته شدند و باعث تغییرات مثبتی در ساختار گیتار می شوند.
ابزارهای محافظت از گیتار از چوب ساخته شده و تغییرات زیادی را در بدنه گیتار ایجاد می کند. در گیتارهای کلاسیک و فلامنکو تقویت کننده از چوب آبنوس بوده که بدنه گیتار را تقویت کرده و به استحکام ساز اضافه می کند. به طور خاص، این تقویت کننده آبنوسی برای مقابله با نرم شدن چوب گیتار به کار رفته و استحکام گیتار در برابر رطوبت را دو برابر می کند.
چگونه محافظت کننده گیتار را تشخیص دهیم؟

محافظت گیتارهای کلاسیک و فلامنکو الحمبرا

به عنوان مثال در مدل های قدیمی گیتارهای کلاسیک و فلامنکو برند الحمبرا، تقویت کننده آبنوس بیشتر از بیرون قابل مشاهده بود. به گونه ای که یک خط سیاه ضخیم، دسته گیتار را تا انتها سوراخ کرده است. اما در گیتارهای کلاسیک و فلامنکو الحمبرا امروزی، این محافظ در داخل دسته طراحی شده است. در طراحی جدید نواری از چوب آبنوس برای دسته و گیتار در نظر گرفته اند، فقط با این تفاوت که نوار درون گیتار قرار گرفته و همین موضوع در کاهش وزن و زیبایی ظاهری ساز تاثیر داشته است.

چگونه محافظت کننده گیتار را تشخیص دهیم؟

تمام مدل های گیتار کلاسیک و گیتار فلامنکو Alhambra، دارای این تقویت کننده آبنوس هستند. اما چون این تقویت کننده در قسمت داخلی گیتار قرار گرفته فقط برای دیدن آن دو راه وجود دارد. یک آینه بردارید و از سوراخ بزرگی که در بدنه گیتار قرار دارد به داخل ببرید. آینه را به سمت بالا بگیرید تا آبنوس دیده شود. همچنین می توانید مهره بالای دسته را جدا کنید و زیر این مهره جایگاه آبنوس را ببینید.
برای برداشتن محافظ کار سختی در پیش ندارید. در واقع مهره به گیتار نچسبیده و به راحتی جدا می شود. تنها کافی است، سیم ها را شل کرده و آن را جدا کنید.
تقویت کننده آبنوس | تقویت کننده گیتار

نتیجه گیری

محافظت از گیتار کار آسانی است فقط باید به طور پیوسته گیتار را بررسی کنید. برای جلوگیری از آسیب های غیر منتظره حتما گیتار را از محیط مرطوب دور کنید و در جای خشک نگه دارید. هر چقدر ساز شما دارای محافظت و تقویت کننده گیتار باشد باز هم موظفید به خوبی از آن نگهداری کنید.