ماشین هد گیتار | لوازم جانبی گیتار را بیشتر بشناسید

ماشین هد گیتار | لوازم جانبی گیتار را بیشتر بشناسید
ماشین هد گیتار در انواع مختلف در بازار موسیقی وجود دارند. شاید به ظاهر تمام این گوشی کوک ها یکسان باشند اما از لحاظ کیفیت و دوام با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. در گذشته ماشین هد گیتار مانند بدنه آن از چوب ساخته می شد، گرچه هنوز برخی از این ماشین هدها در گیتارهای فلامینکو برقرار هستند و کوکی زیبا می توان با آنها ارائه داد. اما رفته رفته کوک های مکانیکی جای آنها را گرفت و دنیای گیتار را دستخوش تغییرات زیادی کرد.
تعویض ماشین هد گیتار

انواع ماشین هد گیتار

در گیتار های اسپانیایی این ماشین هدها دارای 2 قطعه جدا بوده که اگر شش سیم روی گیتار نصب شده باشد، به ازای هر سیم 6 کوک مجزا وجود دارد. همچنین در گیتار آکوستیک، هر سیم دارای یک کوک است زیرا هر کدام به صورت مجزا کار می کند و موجب تولید صدا می شود. بنابراین می توان گفت ماشین هد یا همان گوشی های کوک گیتار یکی از مهمترین اجزای گیتار است زیرا کمک زیادی به نوازنده می کند و باید باکیفیت نصب شوند.

نکاتی مهم که قبل از تعویض ماشین هد باید به آن توجه کنیم

گاهی اوقات باید ماشین هدها را تغییر دهیم و نوع بهتری از آن جایگزین کنیم. به یاد داشته باشید قبل از تعویض این قطعه تمام مشخصات آن را با گیتار خود چک نمایید. زیرا هر دسته ای مشخصات منحصر به فردی داشته و مخصوص گیتار خاصی ساخته شده است. اگر ماشین هدهای گیتار آکوستیک را روی کلاسیک نصب کنید قطعا ایراداتی به وجود می آید.
هر گیتاری مکانیسم خود را دارد؛ اگر به سیم های های خراب برخورد کردید و قصد داشتید آنها را تعویض کنید بهتر است ماشین هد مناسب سیم ها را انتخاب کنید. ناگفته نماند سوراخی که کوک ها درون آن قرار می گیرند از اهمیت ویژه ای برخوردارند. سوراخ سر دستگاه باید هم اندازه کوک ها باشد و مقاومت خوبی داشته باشد تا بتوان تنظیمات را روی گیتار انجام داد.
سوراخ هایی روی سر دسته با اندازه 3.5 * 4.3 میلی متر، 3.8 * 4 میلی متر یا 3.2 * 4 میلی متر وجود دارند. در مورد گیتار آکوستیک نیز بهتر است سوراخ های 3 * 4 میلی متری پیدا کرد. تمام این موارد را ذکر می کنیم زیرا مهم است که برای خرید قطعات جانبی گیتار از ابعاد اطمینان داشته باشید.
نکاتی مهم که قبل از تعویض ماشین هد باید به آن توجه کنیم

تعویض ماشین هد

گاهی به دلیل استفاده مداوم از گیتار یا تمرین فراوان گوشی کوک گیتار می شکند. در این مواقع باید سریع یک جایگزین برای آنها در نظر بگیرید. در قدم اول باید ببینید گوشی کوک از کجا شکسته یا تحلیل رفته است. در بازار موسیقی انواع گوشی کوک با شکل های مختلف وجود دارند که می توانید بر اساس سلیقه و کارایی خریداری کنید. فقط به یاد داشته باشید با انتخاب شکل گرد، مقاومت کافی برای کوک کردن گیتار را نخواهید داشت و ممکن است گیتار مجدد دچار شکستگی شود.
در انتها اگر ماشین هد (گوشی کوک) مناسب گیتار خود را پیدا نکردید، بهتر است مسیری که سیم ها در آن قرار دارند را تغییر دهید و گوشی کوک مناسب آن را خریداری کنید.