راهکارهایی برای تقویت صدای گیتار

راهکارهایی برای تقویت صدای گیتار

راحت ترین و بهینه ترین سیستم برای تقویت صدای گیتار استفاده از فناوری پیش تقویت یا پیشوند (prefix) است. در برخی از مدل های گیتار مانند الحمبرا ماژولی به نام فیشمن وجود دارد که با استفاده از آن می توانید کیفیت صدای گیتار را تا هر چقدر که می خواهید افزایش دهید. به یاد داشته باشید روش های دیگری برای زیباتر کردن صدای گیتار وجود دارد که قصد داریم در این مطلب به برخی از آنها بپردازیم.

تقویت کننده صدای گیتار

چگونه صدای گیتار خود را تقویت کنیم؟

گیتار، سازی بسیار ظریف به همراه صدایی طنین آمیز است؛ اما به تنهایی از قدرت بالایی برخوردار نیست و برای تقویت آن باید راهکارهایی را اجرا کرد. برای تقویت صدای گیتار و افزایش صدای گیتار در یک تالار بزرگ یا یک اتاق پر سر و صدا باید از پیشوند و تکنیک های دیگر استفاده شود تا آنطور که باید و شاید صدا تولید کند.
اینکه چه نوع آمپلی فایر یا تقویت کننده گیتار به ساز وصل کنیم سوال هر نوازنده ای است. در قدم اول باید بدانید آمپلی فایر گیتار، یک دستگاه پیشوند یا یک سیستم از پیش تقویت شده است که برای تقویت ارتعاشات صدا و نت کاربرد دارد.
برای امتحان و به نتیجه رسیدن بهتر است در کنار تقویت کننده گیتار یک میکروفون با کیفیت داشته باشید. علاوه بر این، باید از قرارگیری صحیح دستگاه روی گیتار و اتصال آن مطمئن باشید. یکی از مهمترین فواید استفاده از تکنولوژی تقویت صدای گیتار، ایجاد استقلال است. شما بدون کابل و سیم می توانید ساز خود را تقویت و تنظیم کنید. اما روش قدیمی و مرسوم که با کابل و آمپلی فایرهای سیمی گیتار را تقویت می کردند، ساز تحریک پذیری بیشتری داشته و تغییر زیادی در کیفیت صدا ایجاد نمی کرد.
چگونه صدای گیتار خود را تقویت کنیم؟

اجزای تقویت کننده گیتار

این تقویت کننده ها از یک صفحه کاملا مجزا تشکیل شده که روی آن دکمه یا پیچ های باس، حجم صدا و تنظیم صدا قرار دارد. برخی از این دستگاه ها شامل تیونر و میکروفون هستند. ناگفته نماند که در اکثر گیتارهای فندر این سیستم کار گذاشته شده و حتی احتیاج به خرید تقویت کننده مستقل نخواهد بود. گیتارهای الحمبرا مدل های مختلفی از تقویت کننده گیتار را ارائه داده است. هر کدام از آنها برای گیتار و عوامل مختلفی طراحی شده و نوع گیتار شما در انتخاب این آمپلی فایرها تاثیر دارد.
نکته مهم این است که اگر قرار است به صورت گروهی موسیقی بنوازید، استفاده از میکروفون در تقویت کننده ها توصیه نمی شود. زیرا موسیقی تولید شده توسط سازهای دیگر می تواند با موسیقی شما تداخل داشته و صداهای نامطلوبی را ایجاد کند.
برای راه حل مشکل تداخل صداها در کنسرت و نوازندگی گروهی می توان از سیستم ضد بازخورد یا کاهش حجم میکروفون استفاده کرد. با این روش کاملا بخشی از سر و صدای پس زمینه حذف می شود و موسیقی بهتری ارائه می شود. ناگفته نماند نصب سیستمی که پیکاپ را تنظیم کند و از اختلال صدا جلوگیری کند، فقط با تقویت کننده صدای گیتار ممکن خواهد بود.
در پایان، باید به خاطر داشته باشیم که استفاده از هر سیستمی که باعث تقویت صدای گیتار شما می شود ضروری است. این سیستم ها باعث شده موسیقی واضح و دلنشینی ارائه دهید و همه را میخکوب کنید.