مترونوم | نحوه ی کار با مترونوم چگونه است؟

مترونوم | کار با مترونوم چگونه است؟

آشنایی با نحوه ی کار مترونوم

برخی افراد بر این باورند که مترونوم (Metronome) وسیله ای است که فقط هنگام نواختن گروهی مورد استفاده بوده و جایگاه دیگری در دنیای موسیقی ندارد. این موضوع کاملا اشتباه بوده و چه به صورت فردی چه گروهی می توان از آن استفاده کرد. اما باید بدانید تنها با دنبال کردن صدای بوق یا کلیک دستگاه نمی توانید ریتم آن را درک کنید. بلکه باید به موقع و سریع با صدا و ریتم های آن پیش بروید تا در سازهای زهی حرفه ای شوید. قبل از اینکه سر اصل مطلب برویم توجه داشته باشید این ابزار برای افرادی که به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اند یا وسط کار هستند انتخاب خوبی است، وگرنه افراد حرفه ای دیگر نیازی به آن ندارند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این ابزار و نحوه ی کار با مترونوم آشنا کنیم.
روش کار با مترونوم

دقت بالاتر به وسیله مترونوم

تاکید رایج نوانده های گیتار این است، در صورتی که بتوانید یک قطعه موسیقی را به آرامی بنوازید، بعدها قادر خواهید بود این کار را سریعتر انجام دهید. اما چگونه؟ واقعیت این است که به وسیله مترونوم می توانید با دقت نت ها را شناسایی کرده و به سرعت موسیقی را بنوازید. استفاده از دستگاه این امکان را می دهد قبل از هر چیزی صداها را درک کنید و بعد سراغ حرکات بروید؛ در نتیجه هوشمندی شما را نیز در حین نواختن گیتار افزایش می دهد.

توسعه تکنولوژی موسیقی

جالب است بدانید تکنولوژی مترونوم باعث شده در حین نواختن موسیقی، خطاهای فنی مانند موقعیت گیتار یا موقعیت انگشتان را سریع تر شناسایی کنید. همچنین وجود این دستگاه جهش عظیمی در صنعت موسیقی داشته و موجب شده افراد مبتدی با سرعت بیشتری به نوازنده حرفه ای تبدیل شوند.

آرامش در نواختن قطعه موسیقی

استفاده از مترونوم، نواختن آرام نت ها را در پی دارد. همین امر راهی صحیح برای یادگیری یا به یاد آوردن قطعه است. همانطور که می بینید، مترونوم مزایای بسیاری دارد اما چگونه کار می کند؟ در ادامه مطلب راهنمایی کار با مترونوم را ارائه خواهیم داد.
کاربرد مترونوم

مقدمه ای در مورد کاربرد مترونوم

بعد از اختراع مترونوم مکانیکی، مترونوم دیجیتالی یا اپلیکیشنی وارد بازار شد. اما مترونوم مکانیکی آن به دلیل کلاسیک بودن هنوز در بین گیتاریست ها طرفدار داشته و بیش از هر نوعی خریداری می شود. جالب است بدانید سایت گوگل به صورت آنلاین مترونومی طراحی کرده و با سرچ کلمه مترونوم آنلاین می توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.
برای شروع می توانید ریتم کند آهسته حدود 80 “بوق یا کلیک” در دقیقه را در نظر بگیرید و به ازای هر 4 ریتم یک نت بنوازید. اما بعداً باید سرعت را افزایش دهید. بعد از تمرینات زیاد و نواختن، در آخر می توانید ریتم های مختلفی را با سرعت بالا بزنید. همیشه باید در نظر داشته باشید که اولین کاری که باید انجام دهید گوش دادن است.

نتیجه گیری

اگرچه استفاده از این دستگاه اهمیت زیادی دارد و به شناخت ریتم کمک می کند اما همچنان باید موسیقی را در حین اجرا یاد بگیرید. شما نمی توانید همه نت ها را با استفاده از مترونوم بنوازید، زیرا گیتار سازی شبیه به روبات است و باید تمام وجه آن را یاد گرفت.