6 علت که نشان دهنده ی زمان تعویض سیم های گیتار است

6 علت که نشان دهنده ی زمان تعویض سیم های گیتار است
هیچ قاعده و قانون خاصی برای تعویض سیم های گیتار وجود ندارد اما برخی شرایط در طول زمان به وجود آمده و شما را مجاب به این کار می کند. برخی افراد همچنان با همان سیم های قدیمی و تاریخ گذشته به نواختن گیتار مشغول هستند و این موضوع اشکالی ایجاد نمی کند. اما بعضی گیتاریست ها هستند که دوست دارند صدای گیتار واضح و گوشنواز باشد، به همین دلیل هر وقت احساس کردند گیتار صدای صحیحی تولید نمی کنند به نصب سیم های گیتار مشغول می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با 6 مورد از نشانه هایی که باید با مشاهده آنها زه های گیتار را تغییر دهید، آشنا کنیم.

موارد مهم قبل از تعویض سیم های گیتار

1. گیتار شما تن صحیحی تولید نمی کند

دلایل زیادی وجود دارد که گیتار شما تن و نوای درستی تولید نمی کند. برای مثال شاید قسمت کوک در جایگاه مناسب نیست یا تیونرها به درستی تنظیم نشده اند. اما اگر غیر از این موارد بود، قطعا مشکل از سیم های گیتار است. مشکل ایجاد تن و نوا در سیم های قدیمی و ایجاد صداهای سالم در تعویض سیم های جدید به وجود می آید. ولی حتما حین تعویض سیم های گیتار امتحان کنید که به اندازه کافی سیم ها کشیده شده و سر جای خود هستند.
آموزش تعویض سیم های گیتار

2. صدای گیتار کند و آهسته شده است

صدای گیتار باید واضح و رسا باشد. اگر هارمونیک گیتار از بین رفته و آکوردهای گیتار صدا نمی کنند، باید به تعویض سیم های گیتار فکر کنید. با این حال کاملا سلیقه ای است و برخی به نواهای کند و آهسته علاقه دارند. در نتیجه اگر تن صدای ملایم تری را ترجیح می دهید، احتمالاً رشته های فرسوده مناسب شما هستند.
آموزش تعویض و نصب سیم گیتار

3. پیچ خوردن سیم های گیتار

اگر سیم های شما مداوم با قسمت فرت گیتار در ارتباط باشد، قطعا پیچ خوردگی رخ می دهد. پس از مدتی گره خوردگی های کوچک و مزاحم ظاهر می شود و در نواختن شما وقفه ایجاد می کنند. این یکی از ساده ترین نشانه هایی است که به شما هشدار می دهد وقت تعویض سیم های گیتار است.
چگونه سیم گیتار را تغویض کنیم؟

4. تحلیل رفتن یا زنگ زدگی سیم های گیتار

تحلیل رفتن یا زنگ زدگی سیم های گیتار، فرایندی طبیعی و شیمیایی است که اغلب بر اثر رطوبت رخ می دهد. این روند و تغییر شیمیایی باعث شده سیم های گیتار شما تحلیل بروند و گاهی دچار پارگی شوند. مگر اینکه گیتار را در اتاقی با هوای خشک قرار دهید تا کمتر در معرض رطوبت قرار گیرد.
عرق کردن دست ها در حین نواختن گیتار، روغن و گرد و غبار همه در این فرآیند نقش دارند. راه حل برای این کار بسیار ساده به نظر می رسد: رشته های خود را تمیز نگه دارید و اگر جز افرادی هستید که بیش از حد معمول عرق می کنید بهتر است مداوم دست و رشته ها را تمیز نگه دارید. انواع لوازم جانبی گیتار مانند Wonder Wipes و Fretboard Conditioner برند ارنی بال و سایر برندهای مطرح در فروشگاه آندلس موزیک در دسترس شما عزیزان قرار دارد.
آموزش تعویض سیم گیتار

5. تغییر در آب و هوا

چسب های به کار رفته در گیتار بر اثر رطوبت از بین رفته و به احتمال خیلی زیاد اگر در دمای 150 درجه فارنهایت قرار گیرد ذوب می شوند. بنابراین هرگز در فصل گرما، گیتار را در صندوق عقب ماشین و زیر آفتاب قرار ندهید. در حالت ایده آل گیتار باید بین 45 تا 55 درجه سانتی گراد قرار گیرد تا از آسیب های احتمالی دور باشد. البته همیشه نمی توان روی هوا کنترلی داشت؛ پس پیشنهاد ما این است که گیتار را از گرد و غبار پاک کنید و همیشه آن را تمیز و خشک نگه دارید. اگر در فضایی بودید که رطوبت زیاد بود حتما مداوم با دستمال مخصوص گیتار خشک کنید.

6. تغییر رنگ سیم گیتار

مانند تن صدا که با فرسودگی زیبایی خود را از دست میدهد، رنگ سیم های گیتار نیز عوض می شود. تغییر رنگ سیم گیتار یکی از واضح ترین دلایلی است که باید به تعویض سیم های گیتار فکر کرده و اقدام کنید. سیم های گیتار نیکل و فولاد باید درخشش نقره ای داشته باشند، در حالی که رشته های آکوستیک باید رنگ برنز خود را حفظ کنند. با این حال، امکان دارد برخی تغییر رنگ ها نشات گرفته از آلودگی و روغن باشد. ولی اگر سیم ها را تمیز کردید و با گره خوردگی یا نشانه های بالا مواجه شدید زمان تعویض سیم گیتار است.
روش های تعویض سیم گیتار