6 نوع ورزش برای نوازندگان گیتار

6 نوع ورزش برای نوازندگان گیتار
گیتار زدن مانند هر حرفه ای نیاز به تخصص دارد و در راستای این تخصص امکان بروز مشکلات متنوعی خواهد بود. ستون فقرات، شانه، دست و آرنج گیتاریست ها به طور پیوسته در حال فعالیت است و قسمت هایی از بدن آنها همیشه در حال حرکت خواهد بود. در نتیجه تمرین زیاد باعث گرفتگی این نقاط شده و اغلب نیاز به درمان دارند. حتی برخی گیتارهای امروزی که دارای تکیه گاه های ارگونومیک هستند و شرایط بهتری را برای گیتاریست ها ایجاد کرده اند، باز هم در طولانی مدت باعث آسیب های فراوانی می شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با 6 ورزش برای نوازندگان گیتار آشنا کنیم تا با انجام آنها این آسیب ها را تجربه نکنید.

بهترین ورزش برای نوازندگان گیتار

تعادل پاها و لگن در حین نواختن گیتار

ورزش برای نوازندگان گیتار امری الزامی بوده و در حین تمرین گیتار یا نواختن های طولانی مدت، داشتن یک سری آیتم ضروری است. برای مثال لوازمی هستند که به صورت ارگونومی ساخته شده و برای گیتاریست ها به فروش می رسند. این ابزار تکیه گاه نام دارند و جایگزینی برای پاها یا دست ها هستند. اگر توجه کرده باشید، پاهای نوازندگان گیتار روی زمین قرار دارد، در حالی که به طور استاندارد پاهای آنها باید در ارتفاع صحیح قرار گیرد. اگر در حین نواختن پاها مقداری از زمین فاصله داشته باشد، مفصل ران ها در طول زمان آسیبی نمی بینید و هرگز دچار گرفتگی نمی شود.
این تکیه گاه های ارگونومی، هم یک ورزش برای نوازندگان گیتار بوده و هم شرایطی را ایجاد کرده تا پاها به طور یکسان انعطاف پذیر باشند و گیتاریست به راحتی به نواختن موسیقی ادامه دهد. هر گیتاریست حرفه ای باید به نکات ایمنی و سلامتی خود اهمیت دهند و با تهیه این لوازم از آسیب ها پیشگیری کنند. اگر به عنوان فردی حرفه ای این شرایط را برای خود مهیا نکنید، قطعا با فشار ستون فقرات مواجه می شوید و شاید از نواختن گیتار کناره گیری کنید.
تمرینات ورزشی برای نوازندگان گیتار

تمرین ورزشی برای افزایش انعطاف پذیری گیتاریست ها

اگر در کنسرت های بزرگ و مجهز توجه کرده باشید، نوازنده گیتار از تعادل و انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. کاملا واضح است که گیتاریست روی بدن و قسمت های درگیر تمرینات بیشتری انجام داده و مانند یک ورزشکار در سالن کنسرت آماده است.
اما چه فاکتورهایی باعث می شود یک گیتاریست حرفه ای و یک گیتاریست آماتور باشد؟ در اینجا باید به ورزش برای نوازندگان گیتار تاکید کنیم، زیرا تمرینات مربوط به افزایش انعطاف پذیری، ورزش ستون فقرات، کار با شانه و آرنج مواردی هستند که به ورزیده شدن بدن شما کمک می کند.
یکی از مهمترین دلایلی که باید به سمت این تمرینات بروید، حالت خمیدگی است که گیتار به بدن شما می دهد. بعد از اینکه به نوازنده حرفه ای تبدیل شوید بدنی خمیده و سفت خواهید داشت؛ اما با انجام تمرینات بدنی گیتار و تهیه تکیه گاه های گیتار دیگر این آسیب ها به سراغتان نمی آید. در نتیجه برای به دست آوردن انعطاف پذیری بیشتر و انجام ورزش برای نوازندگان گیتار، 6 تمرین بسیار آسان را پیشنهاد می کنیم:
تمرینات شانه برای نوازندگان گیتار

این 6 ورزش برای نوازندگان گیتار را جدی بگیرید

1. تمرین برای آرنج گیتاریست

برای شروع ورزش برای نوازندگان گیتار بهتر است از قسمت آرنج، جایی که بیشتر در نوازندگی درگیر است شروع کنید. به کارگیری و قوی کردن این قسمت دست باعث شده در طولانی مدت مشکلی برای شما پیش نیاید و مدت های به طور پیوسته به نواختن گیتار بپردازید. یک بطری آب بردارید و به اندازه 5 سانتی متر درون آن آب بریزید. همانطور که بطری آب را در دست دارید، مچ و ساعد دست را از چپ به راست و از راست به چپ تکان دهید. نیازی نیست این حرکات را پشت هم و سریع انجام دهید، همین که آرام و روزی 10 مرتبه تکرار کنید کافی است.

2. تمرینات شانه گیتاریست

برای مثال در حالت افقی روی تخت خواب دراز بکشید. دست های خود را دراز کنید و در کنار خود قرار دهید. همانطور که دست ها در کنارتان قرار دارند مشت خود را ببندید. بعد انگشت شست را به سمت بالا قرار دهید. ابتدا 5 مرتبه شانه را به سمت خارج و به سمت دست حرکت دهید. در همان زمان انگشت شست، ساعد و مچ را به سمت چپ (روی بازوی چپ) حرکت دهید. سپس 5 مرتبه شانه را به سمت داخل حرکت دهید؛ در حین همین عملکرد انگشت شست، ساعد و مچ را به سمت راست (در جهت بازوی چپ) حرکت دهید. سپس می توانید دو حرکت قبلی را با هم ترکیب کنید و مجدد انجام دهید.
حرکات کششی و نرمشی برای نوازندگان

3. تمرین برای ستون فقرات گیتاریست

تمرین ستون فقرات ایده آل ترین ورزش برای نوازندگان گیتار است. به حالت افقی روی یک سطح محکم و سفت دراز بکشید. یک حوله دستی بردارید و آن را به حالت رول یا لوله ای در آورید. حوله رول شده را در پشت ستون فقرات به شکل موازی قرار دهید. با نگه داشتن این موقعیت، یکی از پاهای خود را خم کرده و بازوی مخالف را دراز کنید. سپس به وضعیت اصلی برگردید و پای دیگر را خم کنید و بازوی مخالف را دراز کنید. پیشنهاد ما این است که این تمرین را روزی 10 مرتبه تکرار کنید تا نتیجه ممکن را بگیرید. حرکاتی مربوط به ستون فقرات گیتاریست، موجب شده پشت آنها از حالت خمیدگی درآید و در طولانی مدت جبران موقعیتی باشد که گیتاریست هنگام نواختن گیتار نمی تواند انجام دهد.

4. تمرین برای بازو گیتاریست حرفه ای

بازوهای گیتاریست در نگهداری گیتار برای ساعات طولانی نقش اساسی را ایفا می کند. زیرا این وسیله موسیقی کاملا روی بازو افتاده و تمام مدت از طریق دست ها نگهداری می شود. در نتیجه باید به این قسمت بدن نسبت به دیگر نقاط توجه شود. برای تمرین بازوهای خود را بدون در هم تنیدن آرنج کنار پهلوها قرار دهید. هر دو آرنج را بالا آورده تا نوک انگشتان شما به پشت سر برسد. بعد به پهلو برگردید و 10 بار این تمرین را هر روز انجام دهید.
تمرین برای آرنج گیتاریست | تمرینات شانه گیتاریست

5.تقویت انگشتان گیتاریست

اگر به دنبال مهمترین نوع ورزش برای نوازندگان گیتار هستید، تمرین انگشت جزء آنهاست. انگشتان دو دست شما مهمترین و حیاتی ترین قسمت بدن است که برای نوازندگی گیتار به آنها احتیاج دارید. تقویت انگشتان دست به شما کمک کرده در حین نواختن گیتار درد و ناراحتی را احساس نکنید و تا ساعت ها به نواختن گیتار بپردازید. برای تقویت انگشتان دست لوازمی مانند توپ های درمانی، خمیر، کش و تیوپ های پلاستیکی هستند که در این مسیر به شما کمک زیادی خواهند کرد. برای شروع می توانید توپ نرم پلاستیکی را در کف دست خود قرار دهید و تا جایی که می توانید آن را فشار دهید. توپ را به مدت چند ثانیه بین انگشتان خود نگه دارید و بعد رها کنید. این حرکت را 10 تا 15 بار برای هر دست و انگشتان انجام دهید. اگر انگشتان شما دارای آسیب های جدی است از هیچ کدام وسایل های درمانی استفاده نکنید.

6.ورزش برای انگشتان قسمت فرت گیتار

به یاد داشته باشید انگشتانی که در قسمت فرت گیتار قرار می گیرند، نیاز به تمرین و توجه دارند. قبل از شروع نوازندگی گیتار انگشت و مچ خود را گرم کنید تا در حین نوازندگی مشکلی پیش نیاید. برای مثال مچ دست خود را در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. انگشتان دست و انگشت شست خود را به شکل ستاره تکان دهید و سپس رها کنید. سعی کنید حدود 20 دقیقه قبل از شروع کنسرت یا تمرین، حرکات کششی را با مچ، ساعد و انگشتان خود انجام دهید تا حس بهتری را تجربه کنید.
تمرینات ورزشی برای تقویت انگشتان گیتاریست
سخن آخر
تاکنون شما را با انواع ورزش برای نوازندگان گیتار آشنا کردیم. اگر گیتاریست حرفه ای هستید این تمرینات و گرم کردن ها را جدی بگیرید و در دستور کارتان قرار دهید. یک نوازنده حرفه ای همانطور که به تمرینات گیتار اهمیت می دهد، سلامتی را در اولویت قرار داده و برای بهتر شدن تلاش می کند. اگر آموزش گیتار را به تازگی شروع کردید، عادت کنید روزی 15 دقیقه این ورزشها را انجام دهید. اگر هم یک گیتاریست حرفه ای هستید هنوز دیر نشده و انجام آنها را در برنامه ریزی روزانه قرار دهید.