تعویض سیم گیتار | چگونه سیم ها را روی گیتار قرار دهیم؟

تعویض سیم گیتار | چگونه سیم ها را روی گیتار قرار دهیم؟

شاید در نگاه اول تعویض سیم گیتار آسان به نظر برسد اما مشکل و ابهاماتی را در پی خواهد داشت. در مقالات قبلی، در مورد انواع سیم گیتار صحبت کرده ایم و چگونگی دستیابی به انتخاب مناسب را بیان کردیم. تغییر سیم گیتار در طول عمر این ساز به مراتب انجام می شود اما ابتدا باید روند تغییر و تعویض سیم گیتار را بدانید بعد اقدام کنید. در نتیجه در این مقاله شما را با فرایند عوض کردن سیم گیتار آشنا خواهیم کرد.

تعویض سیم گیتار

چرا تعویض سیم گیتار مهم است؟

اجزای گیتار مانند هر وسیله دچار فرسودگی می شود و باید ساختار تشکیل دهنده آن را تازه کرد. سیم های گیتار یکی از مهمترین اجزای گیتار است که به دلیل کارایی بالا به سرعت کهنه می شود. پیشنهاد ما این است که به محض نازکی سیم ها آنها را عوض کنید. اما قرار دادن زه ها در جای اشتباه می تواند عواقب منفی برای گیتار به همراه داشته باشد. نباید فراموش کنیم که تنشی که گیتار پشتیبانی می کند زیاد است و بسته به تنش می توان حدود 50 یا 60 کیلوگرم سیم برای هر گیتار در نظر گرفت.

سیم گیتار را به تدریج تغییر دهید

در تعویض سیم گیتار، تنش زیاد سیم ها اولین اخطار را به ما میدهد: همه آنها را همزمان عوض نکنید و گیتار را بدون سیم رها کنید. این کار در بعضی مواقع قابل انجام است اما امکان دارد گیتار تنش را از دست بدهد و برای بازگشت به حالت اولیه نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.
آشنایی با روند تغییر و تعویض سیم گیتار

تغییر سیم گیتار

این بدان معناست که برای به دست آوردن یک تنظیم پایدار زمان بیشتری نیاز خواهید داشت. در فرایند تعویض سیم گیتار شما می توانید با سیم ششم، سپس سوم، پنجم، دوم، چهارم و سرانجام اول شروع کنید. اگر منتظر هستید که برخی از سیم ها خودشان خراب شوند، طبیعی است که رشته چهارم ابتدا از بین برود. برخی از گیتاریست ها هستند که خود را دور می زنند و اول به سراغ تغییر باس می روند. اما فراموش نکنید باس از پوشش بهتری برخوردار بوده و دیرتر از همه خراب می شود.

قرار دادن سیم ها روی گیتار

درست قرار دادن سیم برای جلوگیری از شل شدن آنها و صدمه دیدن بیشتر به گیتار بسیار مهم است. اگر زه ها شل بودند، مستقیماً روی صدا و قسمت بالای گیتار تاثیر می گذارد. برای اطمینان از پایداری رشته باید مطمئن شوید که سیم ها در طرف پل(بریج)، درست کنار سوراخ فشرده شده اند. ناگفته نماند که قرار دادن باس ساده ترین قسمت تعویض سیم گیتار است؛ به گونه ای که سیم از پشت خود عبور کرده و دوباره از بین سیم و پل گیتار عبور می کند.
روش های مختلفی برای قرار دادن سیم بر روی گیتار وجود دارد یکی از آنها چرخاندن دو یا سه دور سیم دور پل است. یا برخی دیگر سیم ها را به اندازه استاندارد کشیده و بعد دور پل گره می زنند. برخی به اشتباه ادامه سیم ها را می سوزانند؛ این یکی از بدترین روش هایی است که به ارتعاش و تنش در سیم آسیب زده و نت ها را درگیر می کند. در نتیجه از این شیوه های قدیمی و آسیب زننده به گیتار دوری کنید.

کلام آخر

پل هایی وجود دارند که امکان قرار دادن 12 سیم را به شما می دهد. این پل ها اکنون در حال افزایش است زیرا به شما اجازه داده به راحتی سیم ها درون گیتار قرار گیرند و به راحتی تعویض شوند. در این دسته پل ها عمل نگهداری و طول عمر سیم ها نیز بهتر خواهد بود.