تنظیمات گیتار کلاسیک برای افراد مبتدی

تنظیمات گیتار کلاسیک برای افراد مبتدی
بسیاری از گیتاریست های مبتدی به دلیل اینکه قادر نیستند گیتار خود را کوک کنند، از ادامه یادگیری منصرف می شوند. در برخی موارد دیده شده حتی نمی توانند انگشتان خود را به درستی روی سیم های گیتار قرار دهند و همین مسائل باعث ناامیدی آنها می شود. اما نگران نباشید هیچ نوازنده گیتاری از دل مادر گیتاریست بیرون نیامده و کسانی که در این زمینه حرفه ای شده اند مانند شما تنظیمات گیتار کلاسیک را نمی دانستند. در ادامه راهکارهای کوک کردن گیتار کلاسیک را ارائه خواهیم داد.
چگونه گیتار کلاسیک خود را کوک کنیم؟

چگونه گیتار کلاسیک خود را کوک کنیم؟

آسانترین راه برای کوک گیتار کلاسیک استفاده از سیم ها به عنوان مرجع بوده که باید به ترتیب از سیم ششم تا سیم اول رفت. برای مثال با نواختن فرت پنجم در سیم ششم، نت “لا” را می شنوید. این نت همچنین در سیم پنجم تکرار می شود. بنابراین سیم پنجم را طوری تنظیم کنید که صدای آن دقیقا با فرت پنجم در سیم ششم یکسان باشد.
در مرحله بعدی انگشت اشاره را روی فرت پنجم قسمت سیم پنجم قرار دهید، جالب است بدانید این نت صدای مشابه با سیم چهارم را در حالت باز می نوازد. حال سیم را به گونه ای تنظیم کنید که سیم چهارم صدای همان فرت پنجم سیم پنجم را بدهد. اکنون شما باید همین کار را با زه سوم انجام دهید، طوری که صدای فرت پنجم در سیم چهارم بشنوید و از طریق آن سیم سوم را کوک کنید. نتی که شما به عنوان مرجع خود در نظر گرفته اید باید توسط تنظیمات گیتار کوک شود. اگر این روند را ادامه دهید و تمرین کنید، به راحتی و بدون دستگاه کوک می توانید گیتار خود را تنظیم کنید. ناگفته نماند که تیونر یا دستگاه تنظیم کننده گیتار برای بدست آوردن نت های مناسب و انواع گیتارهای الکتریک، آکوستیک و همچنین گیتارهای اسپانیایی و کلاسیک کاربرد دارند.
آموزش کوک کردن گیتار کلاسیک
نت هایی که به عنوان مرجع در تمرین و تنظیم بالا استفاده می کنید، دارای فرکانس 440Hz است.این دقیقا همان نت “Doe” در پیانو است. لازم به تذکر است که نت فرت دوم فرکانس 220 هرتز داشته و نت سیم پنجم دارای فرکانس 110 هرتزی است. فراموش نکنید که برای لذت بردن از نواختن گیتار باید وقت و انگیزه زیادی را به این هنر اختصاص دهید. لازم نیست نگران کوک کردن گیتار باشید؛ بعضی افراد سریع تر یاد می گیرند و برخی دیگر به زمان بیشتری احتیاج دارند و این کاملا طبیعی است.

مهم ترین نکته در کوک کردن گیتار برای افراد مبتدی

مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که اگر بتوانید گیتار خود را کوک کنید، از نوازندگی گیتار بسیار لذت خواهید برد و در نت هایی که می نوازید احساس بهتری خواهید داشت.
نکته مهمی که در آموزش گیتار به مبتدیان باید بدانیم این است که خودشان باید کوک کردن گیتار را یاد بگیرند. اگر با گیتاری که تنظیم نشده نوازندگی را یاد بگیرند، به مشکل برخورده و به طور اصولی وارد مرحله حرفه ای شدن نمی شوند. همچنین بدون یادگیری تنظیمات گیتار، تصحیح اشتباهات بسیار دشوار بوده و موسیقی را خراب می کند.

کلام آخر

اگر با کوک کردن این وسیله موسیقی مشکل دارید به راحتی می توانید از تیونرها یا دستگاه های تنظیم کننده استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید این موضوع آپشن اخر بوده و در وهله اول باید خودتان برای آموزش آستین بالا بزنید.